5 Mart 2010 Cuma

Teklif Ürünü-Sipariş Ürünü-Fatura Ürünü arasındaki alanların ilişki haritası(Relationship mappings: quotedetail to salesorderdetail to invoicedetail)

Merhabalar,

CRM 4.0'da teklif, sipariş, fatura varlıkları üzerinde geliştirme yapmış veya analiz etmiş olanlar bilebilir ancak biraz uğraş gerektiren bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. 4.0'da Teklif Ürünü --> Sipariş Ürünü --> Fatura Ürünü arasındaki ilişki haritasını CRM arayüzünden bulmanız mümkün değil.
CRM 3.0'da bunu sisteme bir güncelleme paketi kurarak düzeltebiliyorduk (http://support.microsoft.com/kb/914921).

Örneğin teklif ürünü üzerinde açtığınız bir alanı sipariş ürünü üzerinede açtınız ve bu alanları eşleştirmek istiyorsunuz, bunu arayüzden direk olarak yapmanız mümkün değil. Aradaki ilişki database tarafında tutuluyor olsada arayüzde direk olarak görünmemekte, bunun için aşağıdaki adımları izleyerek bu ilişki haritası tablosuna ulaşabiliyoruz.

1- SQL arayüzünden ilgili sorguyu çalıştırıyoruz (ORGANIZATION_MSCRM database)

Select * from entitymapbase where targetentityname ='salesorderdetail'

2- Sorguda dönen satırlar içinden SourceEntityName "quotedetail" olan satırı buluyoruz. (Teklif ürünü satırı)3- İlgili satırın EntityMapId kolonunu bulup Guid'i alıyoruz.

http://yourservernamehere/Tools/SystemCustomization/Relationships/Mappings/mappingList.aspx?mappingId=*EntityMapId

* EntityMapId Guid'i buraya yapıştırıyoruz

Sonuç olarak ilgili url'den karşımıza teklif ürünü ile sipariş ürünü arasıdaki ilişki harita tablosu çıkyor ve bu tablodan istediğimiz ilişkiyi belirtip kurabiliyoruz.

Not : Fatura ürün ilişkisi için sorgumuzu
Select * from entitymapbase where targetentityname = 'invoicedetail' olarak güncelliyoruz ve böylece sipariş ürünü ile fatura ürünü arasıdaki ilişki haritasına ulaşıyoruz.

Faydalı olması dileği ile,,


İyi çalışmalar
Göktuğ - crmAkademi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder